Czas zazielenić swoją przestrzeń

Inspiracje

Rośliny doniczkowe są nieodłącznym elementem wystroju wnętrz i warto o nich pamiętać, urządzając swoją przestrzeń. Przede wszystkim upiększają otoczenie i pasują do każdego stylu. W mieszkaniu w stylu boho znajdziemy kudłatą paprotkę, a industrialnemu minimalizmowi bardziej przypasuje modna monstera. Niezależnie jednak od gatunku, każda przestrzeń zyskuje na atrakcyjności, a jej właściciele chcąc nie chcąc, stają się ekspertami w dziedzinie roślin doniczkowych!

Dobry trend

Kiedyś kwiaty doniczkowe wielu kojarzyły się z bujną paprocią na meblościance u babci. Dzisiaj jednak jest to trend, który przeżywa swój renesans, a sklepy z kwiatami i facebookowe grupy na temat ich uprawy pękają w szwach. I bardzo dobrze! Roślinność domowa jest bowiem bardzo wdzięcznym tematem i stosunkowo łatwym sposobem na nadanie wnętrzu charakteru.

Dobierz rośliny do swojej przestrzeni

Dla dobra kwiatów i naszych nerwów, kwiaty należy wybierać z głową. Najlepiej zacząć od przejrzenia Internetu w poszukiwaniu najpopularniejszych gatunków i ich wymagań. Aby rosły zdrowo i mogły cieszyć nasze oko, każda roślina potrzebuje konkretnych warunków. Należy zwrócić uwagę na intensywność i częstotliwość nasłonecznienia, przeciągi czy wilgotność powietrza. Na przykład uwielbiana przez wielu monstera jest stosunkowo łatwa w uprawie. Powinna jednak stać w zacienionym miejscu, ponieważ bezpośrednie słońce może spalić jej liście.

Dostosuj wielkość

Gdy już zawęzimy nasze poszukiwania do paru gatunków, warto pomyśleć nad wielkością. Duże i rosnące w górę rośliny będą źle wyglądały na wysokich półkach, a niewielkie i delikatne kwiaty zginą w przestrzeni, jeżeli położymy je na podłodze. Dobrze też pamiętać, że czasami mniej znaczy więcej, dlatego może czasami warto ostudzić początkowy zapał i udekorować pokój 2-3 średniej wielkości kwiatami, niż dziesięcioma różnymi sadzonkami. Doprowadziłoby to łatwo do wizualnego chaosu, a kwiaty, zamiast cieszyć nasze oko, irytowałyby.

Zadbaj o pozostałych domowników

W przypadku obecności w domu zwierząt albo dzieci, trzeba również zwrócić uwagę, które gatunki są dla nich bezpieczne. Trzeba wykluczyć bardzo popularne monstery, wszelkiego rodzaju fikusy, czy też często spotykane skrzydłokwiaty. Zjedzone, mogą wywołać objawy podobne do reakcji alergicznej lub zatrucia pokarmowego. W zależności od gatunku i ilości zjedzonego kwiatu, skutkiem może być nawet śmierć.

Połącz przyjemne z pożytecznym

Jeżeli chcesz zazielenić swoją kuchnie, koniecznie sięgnij po zioła. Posadź je z nasion, a jeżeli nie masz cierpliwości czekać, kup sadzonki i przesadź do doniczek pasujących do wystroju. Pamiętaj jednak, że zioła warto kupować na lokalnych bazarkach, nie w marketach. Mamy wtedy większą szansę na to, że nasza roślinka przeżyje, ponieważ te dostępne w marketach są hodowane i przechowywane tak, by nie wytrzymały żywe dłużej niż parę dni.

Pomocni goście

Kwiaty doniczkowe to nie tylko piękna ozdoba do każdego pomieszczenia, ale także ważny pomocnik w paru aspektach. Możemy użyć ich jako dekoracji zasłaniającej pewne mankamenty pokoju, takie jak ukruszona ściana czy uderzony mebel. Są również korzystne dla naszego organizmu. Nawilżają i oczyszczają powietrze z toksyn i zanieczyszczeń. Dlatego jeżeli szukasz rośliny, która pomoże w walce ze smogiem, to koniecznie pomyśl o aloesie, skrzydłokwiecie, bluszczu czy paproci.

Podziel się tym artykułem

Spotkajmy się

POROZMAWIAJMY O TWOIM MIESZKANIU

Masz pytania odnośnie naszych pakietów? Nie możesz się zdecydować? Zadzwoń albo napisz do nas maila! Odpowiemy na wszystkie Twoje wątpliwości i doradzimy najlepszą opcj

Nasz adres

Dodome ul. Kościuszki 34/K111 50-012 Wrocław

Tel: +48662811733